icon_white_edit
icon_white_mail
icon_white_search
icon_white_tree
icon_white_home

Z historie SDH Těchonín

  

Stručná historie našeho hasičského sboru v Těchoníně

Historie          Po skončení 2. světové války nikdo z obyvatel Těchonína nepochyboval o tom, že je třeba mít v obci hasiče. Sbor byl založen v srpnu 1945 a prvním úkolem členů bylo zajistit a dát do pořádku výstroj, která zde po válce zůstala. V listopadu bylo zvoleno prozatímní představenstvo, v únoru 1946 pak na 1. valné hromadě představenstvo nové. Tento rok se tedy považuje za rok vzniku těchonínského SDH.
          Samozřejmě, že zde byl sbor dříve, ale to byl Těchonín ještě německý. V německé kronice je psáno, že 16. října 1889 vypukl z neznámých příčin požár v lesovně. K ohni přispěchali hasiči z Celného a Mladkova. I když majetek byl zachráněn, dům vyhořel a tak se leckdo začal zamýšlet nad tím, proč místní (dubové či skopové) hlavy nemají sbor a stříkačku. Členové zastupitelstva  a učitelé začali získávat občany do hasičského spolku. V prosinci 1889 se konala zakládající schůze (členů – 46 činných a 55 přispívajících). Velitelem byl zvolen učitel Svoboda. Dne 4. dubna 1890 byla spolku dodána stříkačka (fa Čermák Teplice), byla dvoukolá se sedačkami pro hasiče. Hlavní hadice měřila 170 m a stála  780 zlatých. Za rok vzniku pokládali hasiči rok 1890, protože v kronice je zmínka o oslavách 40. výročí v roce 1930. Více o hasičském spolku před 2. světovou válkou v kronice není.

Základní hasičská činnost

Historie          Důležitou a samozřejmou činností hasičů byl vždy výcvik družstev, následovala účast v soutěžích okrskových, okresních nebo různá klání v okolních vsích. Stojí za pozornost, že ve 40. a 50. letech cvičili hasiči od 7 hodin ráno, k tomu v neděli! Je pravdou, že cvičení a soutěže byly v různých letech různě úspěšné, ale těchonínští hasiči bojovali vždy se zápalem a snažili se o co nejlepší reprezentaci obce. V záznamech hasičů je zmínka, že všech akcí v počátcích činnosti se účastnily i ženy. Další velký „příliv“ žen do sboru byl až v roce 1983. V roce 2003 bylo 5 z nich vyznamenáno za dvacetiletou činnost. Alena Leichtová, Zdena Leichtová, Hana Jentschková, Marie Urbanová, Květa Wančová. Společné úsilí žen a mužů vedlo také k větší soudržnosti a nadšení z úspěchů.
          Hned od vzniku sboru členové sboru pořádali různé kulturní akce – bály, zábavy, táboráky, pozdějí pouťová posezení spojená s ASPV s cyklistickými závody Těchonín – Králíky a zpět. V poslední době se sbor snažil uspořádat venkovní zábavu pod základní školou. 
          Dále se členové SDH zapojovali do práce pro obec, JZD, vybudovali požární nádrž ve Stanovníku, pomáhali v akci „Z“ při stavbě nové MŠ, opravě ZŠ, stavbě zbrojnice, pomáhali při výstavbě kluziště pod školou atd. Sbírali odpadové hmoty, pracovali na brigádách při sušení sena, při žních, sběru a třídění brambor. Mnozí byli i dárci krve.
          Naši hasiči se v průběhu let věnovali také prevenci – na besedách s občany, dětmi ZŠ, relacemi v místním rozhlasu a samozřejmě preventivními prohlídkami komínů domů, rekreačních chalup a provozoven.

Práce s mládeží

         V padesátých letech byla činnost s mladými požárníky hodnocena jako slabá, ale v roce 1958 byl zaznamenán příliv nových členů z řad mládeže. Následovalo období dobrých umístění v soutěžích (hlavně u mužů a především dorostu). V roce 1985 začalo cvičit 15 starších a mladších žáků, což byl velký úspěch.V roce 1988 si však ve své zprávě pro kroniku stěžují hasiči na nezájem žactva a nedostatek vedoucích. Zdá se, že tento problém trvá do dnešní doby. 
Začátkem školního roku 2012 se založil hasičský kroužek, který začalo navštěvovat 18 dětí ve věku od 6 do 11 let. Náplní kroužku je seznámení dětí se zásadami požární bezpečnosti, plnění úkolů spojených s celostátní hrou Plamen.

Výzbroj a zázemí těchonínských hasičů

Historie         V roce 1949 byl z veřejné sbírky občanů zakoupen dopravní vůz pro hasiče. V následujícím roce se hasičské skladiště přestěhovalo ze školy do budovy zbrojnice, tj. čp. 6. V roce 1954 bezvýsledně bojovali hasiči s JZD, které neoprávněně zabralo starou zbrojnici v Hluchově. V roce 1993 prodal OÚ do soukromých rukou budovu staré MŠ s klubovnou a garáží hasičů - zbrojnice měla být 20. let v nájmu. Téhož roku pokračoval boj o hluchovskou zbrojnici, jež byla v 70. letech prodána státním lesům. Zjistilo se rovněž, že dosavadní vozidlo je nepojízdné. OÚ vnesl do této situace trochu naděje – bude vybudována nová zbrojnice. I otázka vozidla byla vyřešena, OÚ zakoupil od ZD Jamné nové vozidlo Avia Furgon, jež se upravila pro hasičské účely. Toto vozidlo se osvědčilo a stále se vylepšuje. Nová hasičská zbrojnice čp. 189, byla slavnostně otevřena 16. srpna 1997.

Historie        Konečně tedy mají naši hasiči odpovídající zázemí a samozřejmě i o co pečovat. Hasičská zbrojnice v Celném se ze staré školy přestěhovala do obecního domu, jenž je později prodán Štěpánkovým a výzbroj byla přestěhována do Těchonína.

Výjezdy našich jednotek

          V prvních desetiletích činnosti si vedli hasiči záznamy sami, z nich se dovídáme, že v počátcích  konali noční požární hlídky a v dubnu 1946 už hasili první požár lesa v Celném, vzniklý od lokomotivy. Hlídky konali i v době odsunu německých obyvatel, následovaly hlídky žňové. V 50. letech zasahovali při požáru u Kopeckých, hasili požár vepřína, v roce 1959 u Šimanovských. V r. 1967 zasahovali při požáru stodoly bývalého Barnetova statku. Bohužel zde došlo ke smutné události – uhořeli dvě malé děti.

1971   požár v Hluchově u Krobů
1990   požár strniště
1996   havárie vojenského letounu Mig-21 pod Studeneckými skalami
1997   rozsáhlé povodně (odčerpávání vody ze sklepů apod., evakuace skautských táborů, spoluobčanů, výstavby provizorních mostků)
2000   zásahy  při opětovných povodních (čištění kanalizací, koryt řek,ochranné bednění u domu č. 166)
2002   požár skladováku píce v objektu vepřína na Mlýnském kopci
2006   výjezd k požáru bytovky, zde naše výjezdové družstvo včasným zásahem zabránilo obrovským materiálním škodám a i možným zraněním obyvatel bydlících v této bytovce
2009   výjezd k požáru chalupy v Hluchově (foto zde)
2014   výjezd k požáru Kümpers (foto zde)
2015   výjezd ke stodole hrozící pádem (foto zde)
2015   výjezd k požáru na Hejnově

V posledních letech se už stává pravidlem, že součástí činnosti zásahového družstva jsou tzv. výjezdy technické, jako je čištění kanalizace, odklízení sněhu na zasypaných komunikacích apod.

Funkcionáři u SDH v Těchoníně
 

1946   zvolen starostou Josef Barnet, velitelem Emil Kosek
1949   zvolen nový starosta Jaroslav Fogl
1951   zvolen nový starosta Emil Kosek, velitel Josef Suchomel
1953   nový předseda Jan Urban
1957   nový jednatel František Friml
1962   nový velitel Ladislav Vágner
1964   nový velitel Rudolf Volf
1966   nový jednatel Ladislav Vágner (přes 40. let)
1967   nový velitel František Volf další velitelé Jiří Junek, Antonín Jelínek další předsedové po Frant. Budišovi jeho bratr Bohuslav (1968– 1993), poté František Suchomel
2000   funkcí se vzdali velitel Jaromír Urban starší a starosta František Chládek nový velitel Jaromír Urban ml. a starosta Karel Mikula poté starosta Urban Jaromír st. a velitel Urban Jaromír ml.
2005   starosta Leicht Roman a velitel Urban Jaromír ml.
2007   nový jednatel resp. jednatelka pí. Wančová
2010   nový starosta Vlastimil Všetička
2012   nový jednatel resp. jednatelka pí. Hana Všetičková
2014   nový velitel Petr Dušek
2017   nový starosta Michal Budiš
2017   nový jednatel resp. jednatelka pí. Zuzana Foglová


Činnost SDH na Celném

          Do roku 1991 pracovali celenští hasiči samostatně, pak byl jejich sbor zrušen a vznikla zde zásahová jednotka. Její činnost byla v roce 1995 ukončena a v r. 1997 měla členská základna z důvodu akceschopnosti a technického zázemí přejít do Těchonína. V obecní kronice jsou zápisy o jejich práci až od konce 70. let. V 80. letech po dřívější hůře hodnocené činnosti se celenští hasiči velmi zlepšili v nácviku i práci pro obec. Ve funkcích se střídali František Všetička s Ferdinandem Všetičkou, Bohumilem Kopeckým. Další funkce zastávali Ján Ferko, Josef Schön, Miroslav Mareš, Jiří Kopecký, Štefan Dominikus a František Brůna. Mimo cvičení a soutěže členové pomáhali zemědělcům, při stavbě prodejny, úpravě hřbitova apod.


Podkladové materiály z kroniky poskytla: Mgr. Špinlerová
Zpracoval: Leicht Roman
Foto: Vašata Pavel + archív SDH Těchonín